افشای روایتی جدید از شکنجه در زندان‌های سری امارات در یمن


به گزارش گروه بین‌الملل نویسنده آکادمی، «عادل الحسنی» یکی از رهبران مقاومت یمن که زمانی در زندان‌های امارات در جنوب یمن، در بند بود، از اقدامات هولناک ابوظبی در این زندانها و شکنجه‌های کشنده نیوز داد.

عادل از مالزی در گفت‌وگو با شبکه چهار تلویزیون بریتانیا، اظهار داشت که وی در طول دوره‌ای که در زندان بود، هر شب صدای فریادهای زندانیان را می‌شنید. این زندانیان یا آویزان می‌شدند، یا لخت می‌شدند، یا تحت ضرب و جرح قرار می‌گرفتند یا با شوک الکتریکی شکنجه می‌شدند.

پایگاه نیوزی «یمن نت» با انتشار این مصاحبه به نقل از الحسنی نوشت: فرماندهان اماراتی او را داخل سیاه‌چالی که به سیاه‌چال وحشت معروف بود، می‌انداختند و او  به مدت 48 ساعت در این سیاه‌چال بدون آب و غذا و حمام با دستان، پاها و چشمانی بسته حبس بود و نزدیک بود که طی این مدت بمیرد.

وی در ادامه اثرات شکنجه روی بدنش را که با شوک الکتریکی ایجاد شده بود، نشان داد و گفت که این آثار را سه سرباز اماراتی با شوک ایجاد کرده‌اند.

 الحسنی تاکید کرد که این سربازان، به مناطق حساس بدنش و حتی زیربغلش برق وصل می‌کردند و با کابل‌های آهنی و مسی وی را می‌زدند.

این رهبر مقاومت یمنی می‌گوید که دلیل بازداشتش، این بود که وی علیه اقدامات اماراتی‌ها در جنوب یمن در شبکه‌های اجتماعی می‌نوشت و آنها را اشغالگر توصیف می‌کرد به همین دلیل نیز به اتهام ارتباط با القاعده ربوده و زندانی شد.

وی تاکید کرد که بازجو و شکنجه‌گران زندانی که وی در آن حبس بود، همگی اماراتی بودند نه یمنی.

این شبکه انگلیسی در ادامه این مصاحبه به گزارش کمیته کارشناسی شورای امنیت که طی آن، وجود زندانهای سری امارات در یمن و شکنجه زندانیان سیاسی در آنها، تایید شده بود؛ اشاره رکد و یک مقام مسئول در سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز در واکنش به این مصاحبه الحسنی اعلام کرد که وضعیت او در زندان، مشابه وضعیت بسیاری از زندانیان در بند زندانهای اماراتی است که این سازمان بارها درباره آنها هشدار داده است.

اوایل آبان‌ماه سال گذشته؛ «جبهه ملی جنوب یمن» اعلام کرده بود که امارات در سایه سکوت سازمان ملل در مقابل شکنجه‏‌های اشغالگران و جنایات آنها علیه یمنی‎های ساکن جنوب یمن، 17 زندان سری تاسیس کرده‌اند‌.(جزئیات بیشتر)

بهمن‌ماه پیش نیز؛ سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارش سالیانه خود، ضمن انتقاد شدید از همکاری آمریکا با مواضع امارات عربی متحده در یمن، به زندان‌های اماراتی در یمن و شکنجه زندانیان پرداخت.

مدتی بعد نیز نیوزی درباره آزار جنسی زندانیان مذکور در جنوب یمن به دست نیروهای اماراتی در «اسوشیتدپرس» منتشر شد که در آن آمده بود: 

«15 زندانبان زندان «بئر احمد» در جنوب عدن، زندانیان را مجبور به برهنه شدن کردند و سپس آنها را مورد تعرض جنسی قرار دادند.برخی از مردان زندانی از شدت وحشیگری زندانبانان اماراتی، چاره‌ای جز فریاد و گریه نداشتند. به گفته شاهدان، زندانبانان همچنین با سگ‌های وحشی، زندانیان را تهدید کردند.»

بنا بر این گزارش، زندانبانان اماراتی از روش‌های مختلف برای «شکنجه جنسی» زندانیان استفاده کردند. برخی زندانبانان به زندانیان تجاوز کرده و برخی دیگر از این اقدام شنیع فیلم گرفتند.

انتهای پیام/ص