انتقاد از رئیس‌جمهور ترکیه باز هم هزینه داشت؛ 6 ماه زندان و پرداخت 5 هزار لیر؛ مجازات پزشک سوری به جرم انتقاد از اردوغان


به گزارش گروه بین‌الملل نویسنده آکادمی، انتقاد پزشک سوری از سیاست‌های ترکیه در یکی از شهرهای شمالی سوریه، او را راهی زندان کرد.

مدیا‌های سوریه اخیرا گزارش دادند که نیروهای امنیتی وابسته به گروهک ارتش آزاد سوریه در شهر الباب، «محمود السایح» را به این دلیل که در حساب توییتری خود از «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه انتقاد کرده بازداشت کردند.

اخیرا دادگاه جنایی شهر الباب، طی حکمی این پزشک سوری را به تحمل شش ماه حبس و پرداخت پنج هزار لیر غرامت ملزم کرده است.

گفته می‌شود او در توییتر از اردوغان و سیاست او در قبال آنچه «انقلاب سوریه» خوانده می‌شود، به شدت انتقاد کرده و نوشته است: «شمشیر اردوغان، چوبی و تهدیداتش تو خالی است؛ [مثل] “ملوان زبل” که اسفناج بخورد، گرد و خاک راه انداختی؛ ولی طبل توخالی هستی. اردوغان مانند رعد و برق بی‌باران است».

او ضمن اینکه نیروهای وابسته به ترکیه را «مزدور»، «خائن» و «اهل نفاق» خوانده، گفته بود «دیگر زمان قیمومیت اردوغان و متحدانش به سر آمده است».

گروهک تروریستی ارتش آزاد سوریه که مورد حمایت ترکیه است، طی سال‌های گذشته، در دو عملیات موسوم به «سپر فرات» و «شاخه زیتون» مناطق شمالی استان حلب (از جرابلس تا اعزاز و الباب) و منطقه «عفرین» را به اشغال خورد درآورده است.

ترکیه اخیرا اقدام به ساخت بیمارستان، مدارس و دانشگاه در شمال سوریه کرده و این مناطق هم‌اکنون از لحاظ اداری تابع استان «غازی عینتاب» ترکیه اداره می‌شوند.

انتهای پیام/