برگزاری علنی دادگاه‌ها باعث افزایش اعتماد عمومی می‌شود


مهدی قاسمی، روانپزشک در گفت‌وگو با نیوزنگار سلامت نویسنده آکادمی، در ارتباط با تأثیر برگزاری دادگاه‌های علنی مخلان اقتصادی بر سلامت روان مردم، اظهار داشت: برگزاری چنین دادگاهی به ویژه در شرایط اقتصادی کنونی و تشدید تحریم‌های ظالمانه سبب می‌شود که مردم از لحاظ روانی احساس بهتری داشته باشند و به این باور برسند که قانون با متخلفان برخورد جدی می‌کند. 

وی افزود: برخورد با این افراد علاوه بر بهتر شدن نظم اجتماعی، اعتماد مردم را بسیار افزایش می‌دهد و این مسئله به ویژه برای نوجوانان و جوانان که در شرایط کنونی نسبت به آینده خود دچار نگرانی شده‌اند از اهمیت بیشتری برخوردار است. 

این روانپزشک با تأکید بر اینکه مقابله با رانت و فساد اقتصادی، عملکردها را برای افراد در حوزه‌های مختلف افزایش می‌دهد، گفت: اینکه جوانان به این نتیجه برسند که برای رسیدن به جایگاه بهتری با تلاش می‌توان به موفقیت رسید بسیار مهم بوده و در صورت عدم توجه به موضوع مقابله با رانت، شاهد افت خلاقیت، نوآوری و عملکرد می‌شویم.

قاسمی با اشاره به اینکه متأسفانه به دلیل برخی از مشکلات، بی‌اعتمادی مردم نسبت به دولت افزایش یافته است، گفت: برگزاری دادگاه‌های علنی به ویژه برای جرم‌هایی که امروزه عیان شده، بسیار در افزایش اعتماد مردم حائز اهمیت است و باید هر چه بیشتر مورد توجه مسئولان قرار گیرد. 

وی در مورد بررسی ابعاد روانشناختی خنده‌های مجرمان اقتصادی و تصاویر منتشرشده از آنها در فضاهای مجازی گفت: از لحاظ روانشناختی نمی‌توان به صورت کامل با استفاده از این تصاویر خنده‌ها را قضاوت کرد چرا که گاهی افراد از روی ترس،‌ اضطراب و نگرانی و گاهی به دلیل اینکه در فاز انکار جرم هستند، دست به چنین حرکاتی می‌زنند. 

انتهای پیام/