تعهد خانوادگی از شاخصه‌های زن هنرمند تراز انقلاب اسلامی است/ خانواده محل اولین محک هنرمندی یک زن


 گروه جامعه نویسنده آکادمی: به مناسبت هفته زن میزگردی با حضور طوبی کرمانی دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان، استاد‌تمام دانشگاه تهران و دکترای فلسفه و کلام اسلامی، همچنین فاطمه علی‌محمدی کارگردان، شاعر و مدیر بانوان سازمان بسیج هنرمندان در نویسنده آکادمی برگزار شد، در خصوص «شاخصه‌های زن هنرمند در انقلاب اسلامی و مدیریت هنری زندگی به بحث و گفت‌وگو پرداختیم.

دکتر طوبی کرمانی در پاسخ به این سوال که از نظر وی شاخصه‌های زن هنرمند تراز انقلابی چیست،‌گفت: هنرمند تراز انقلاب اسلامی باید در تراز یک تمدن نوین اسلامی حرکت کند که محوریت آن بر اعتقاد بر خداوند و توحید است و ابراز رسیدن به آن انسان‌هایی هستند که وارستگی و هدفمندی، حق‌پروری و حق‌مداری دارند.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم در عرصه هنر موفق باشیم، باید همانند یک مادر که دست فرزند نوپایش را با غرض و غایتی می گیرد و پیش می‌برد، یک هنرمند واقعی هم باید غایت متعالی برای خودش تعریف کند که در اینجا مورد نظر ما انقلاب اسلامی ایران است.

    

دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان ابراز داشت: مادر هنرمندی است که انسان می‌پروراند. علاوه بر این او مدیر خانه است و امور خانواده را مدیریت می‌کند و سلول جامعه و اولین اجتماع را به هنرمندی اداره می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: وقتی زنی می‌خواهد وارد اجتماع شود، ابتدا باید هنرش را در خانواده نشان دهد، ببیند چقدر در نقش مادری، همسری و یا خواهری و… هنرمندانه عمل می‌کند و آیا می‌تواند این اجتماع کوچک خانه با هنرمندی مدیریت کند؟

به گفته این کارشناس در شرایط حاضر فرهنگی، هنرمندان مشهوری که روابط غیرمتعارف دارند، مستقیم و غیرمستقیم به مخاطب القا  می‌کنند که در مدیریت جامعه کوچک خانواده هنرمندانه رفتار نکرده‌اند اما اگر غایت و هدف اسلامی را بشناسند و باور داشته باشند و زندگی خانوادگی مطلوب ایجاد کنند به خوبی می‌توانند در نقش‌های اسلامی‌شان ظاهر شوند.

کرمانی با اشاره به حضورش در دومین کنگره جهانی خانواده که در سوئیس برگزار شده بود،‌گفت: 1750 هیأت از کل نخبگان جهان به این کنگره دعوت شدند و برای اولین بار در افتتاحیه این کنگره کودکان و پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها در مقر سازمان ملل  حضور یافتند تا معنای خانواده‌ها را به جهان یادآور شوند.

وی ادامه داد: برگزارکنندگان این کنگره با صدای بلند می‌گفتند که غرب به مرحله فروپاشی خانواده رسیده است و به فکر راه چاره بودند اما ما در اینجا همچنان الگوی خود را زندگی غربی می‌دانیم.

 

کرمانی با اشاره به اینکه هنرمندان در حال حاضر در جامعه ما به دو دسته تربیت‌شده در پیش از انقلاب و پس از انقلاب اسلامی تقسیم می‌شوند،‌گفت: انتظار می رود، هنرمندانی که در فضای انقلاب اسلامی رشد کرده‌اند هنری بیافرینند که متناسب با ارزش‌های انقلاب اسلامی باشد، چراکه اگر راه خطایی بروند، در واقع به خودشان توهین کردند که در فضای انقلاب اسلامی ایران رشد و نمو داشته و نام هنرمند پس از انقلاب را به یدک می‌کشند ارزش‌ها و اهداف این انقلاب را می‌شناسند اما هنرمند جامعه‌شان نیستند.

کرمانی معتقد است: وقتی کسی در فضای انقلاب اسلامی نفس کشیده و خود را هنرمند انقلاب اسلامی می‌داند در هر رسته هنری اگر فعالیت غیرانقلابی داشته باشد قبل از اینکه به جامعه خود توهین کند به خودش توهین کرده است. چرا که قبل از اینکه به دیگران در خصوص ارتباطات و مبانی فکری‌اش دروغ بگوید ابتدا به خودش دروغ گفته است.

   

وی با تاکید بر اینکه با برخورداری از فرهنگ غنی اسلامی ـ ایرانی الگوگیری از بیگانگان برای ما ننگ است، گفت:‌ برای چه باید چشمانمان را به آن طرف آب بدوزیم در حالیکه غربی ها به بن بست رسیده اند و برای احیاء کردن دوباره مفهوم خانواده کنگره ای در سطح جهانی برگزار می کنند تا بتوانیم راهکار بازگشت دوباره به آغوش خانواده را پیدا کنند.

فاطمه علی‌محمدی، مدیر بانوان سازمان بسیج هنرمندان کشور که در حوزه زنان دفاع مقدس در مقام کارگردانی آثاری پدید آورده است و دستی در شعر و شاعری دارد، درباره شاخصه زن هنرمند، ابراز داشت: در درجه نخست به لحاظ اسلامی زنی هنرمند است که خانواده منسجم و خوبی را هدایت کند. این هنرمندی در موفق بودن فرزندان و اداره مناسب زندگی نمایان می‌شود.

وی گفت: بنابر دستور اسلامی، تربیت فرزند هنرمندانه‌ترین بُعد فردی یک زن است، بنابراین اگر زنی بخواهد یک هنرمند خوب باشد و تبدیل به نخبه فرهنگی شود باید بر محور اصلی یعنی خانواده‌مداری که باعث تعالی و تعهدش می‌شود، تمرکز داشته باشد.

 مدیر بانوان سازمان بسیج هنرمندان اظهار داشت:‌ هنرمند باید این باور و ایمان را داشته باشد که ارتباطات خانوادگی نقش بنیادی در بروز جرقه‌های هنری در ذهنش خواهد بود. 

به گفته مدیریت هنری یک مادر و یک هنرمند از مدیریت خانواده آغاز می‌شود و تعهد خانوادگی از شاخصه‌های هنرمند مسلمان ایرانی و طراز انقلاب است.

گفت‌وگو از: سمیرا خباز

انتهای پیام/