دریافت بوک قانون در طب


معرفی بوک قانون در طب


بوک قانون در طب، بوکی‌ شاهکار در زمینهٔ پزشکی نوشته‌ی ابن سینا است که توسط علی رضا مسعودی به زبان فارسی ترجمه شده است.


در وصف این بوک همین بس که قریب هفتصد سال در بزرگ‌ترین مراکز علمی اروپا تدریس می‌شد و حتی در این دوران نیز به عنوان بخش مهمی از طب کهن در مهم‌ترین مراکز و دانشگاه‌های جهان تدریس می‌شود. اصل بوک به زبان عربی نوشته شده‌ است که چند صد سال به عربی تدریس می‌شد و سرانجام در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۶۰ شمسی به زبان فارسی ترجمه شده است. این بوک مهم‌ترین و مفصل‌ترین بوک ابن سینا در طب و از امهات کتب طبی در تمدن ایران پس از اسلام و از جمله مهم‌ترین آثار پزشکان دنیای قدیم است.


این بوک عظیم بیش از یک‌میلیون کلمه دارد و شامل پنج بخش (بوک) است که هریک به چند «فن»، «تعلیم»، «جمله» و «فصل» تقسیم می‌شود. پنج بخش بوک عبارت است از: کلیات طب، ادویهٔ مفرده، امراض مخصوص اعضاء، امراض عمومی بدن، و ادویهٔ مرکبه. بوعلی در بوکِ یادشده سعی بلیغی در تعریف الفاظ طبی به‌گونه‌ای منطقی کرده و در تقسیم موضوعات و شرح مطالب نیز از روشی منطقی پیروی کرده‌است. قانون را باید ترکیبی علمی از تجارب بالینی بوعلی، آثار و تعالیم جالینوس و بقراط و ارسطو و نوشته‌های پزشکان ایرانی و مسلمان پیش از خود، چون رازی، ابن ربن طبری و ابوسهل مسیحی دانست.


بوعلی به طب نظری و عملی نظر داشته‌است. وی در آثار طبی خود و به‌ویژه در قانون، تعالیم عملی و بالینی را در قالب تعریف‌های نظری و علمی بیان کرده‌است. مشاهدات بالینی قانون را می‌توان با مفاهیم تجربی بالینی الحاوی مقایسه کرد. ابن سینا، رازی را شایستهٔ نام پزشک و حکیم نمی‌دانست، اما عملا بسیاری از روش‌های درمان و کار تجربی خود را از الحاوی رازی آموخته‌بود.


در بخشی از بوک ترجمه قانون در طب می‌خوانیم:


تشریح ماهیچه‌های کره چشم


ماهیچه‌های حرکت‌دهنده کره چشم شش عدد می‌باشد: چهار عدد از آن‌ها در نواحی چهارگانه فوقانی و تحتانی و دو گوشه کنج چشم (متصل به بینی) قرار دارند، هر یک از آن ماهیچه‌ها چشم را به سمت خود می‌گرداند، دو ماهیچه دیگر مایل به کجی می‌باشد و چشم را به دور خود می‌چرخاند. پشت کره چشم ماهیچه‌ای قرار دارد که عصب تو خالی را تقویت می‌نماید، بدین صورت که به عصب و آن‌چه با عصب است چسبیده و آن‌ها را بالا نگه می‌دارد تا از شلی که باعث بیرون‌زدگی آن است، جلوگیری نماید؛ و علاوه بر آن هنگام تیز نگریستن، عصب را از (تشوش و تشتت) نگه می‌دارد.


این ماهیچه به دلیل وجود پرده‌های رباطی شعبه شعبه می‌باشد، لذا بیننده را (در تعداد) دچار تردید می‌گرداند، از این رو نزد دسته‌ای از دانشمندان تشریح، یک ماهیچه شمرده می‌شود و نزد دسته دیگر دو ماهیچه و نزد دسته سوم سه ماهیچه، ولی به هر فرض که تصور شود، سر ماهیچه (در رویشگاه خود) یکی می‌باشد.

کلمات کلیدی: دریافت بوک ابن سینا، بوک قانون در طب، دریافت بوک قانون در طب، دریافت بوک قانون طب ابن سینا pdf، بوک قانون ابن سینا ترجمه فارسی، متن بوک قانون ابن سینا، دریافت بوک قانون ابن سینا پی دی اف، Avicenna Avicenna، بهترین ترجمه بوک قانون ابن سینا، دریافت بوک قانون ابن سینا به زبان فارسی، دریافت بوک قانون ابن سینا ترجمه فارسی، دریافت بوک قانون ابن سینا پی دی اف، The Canon of Medicine، ابن سینا،