دریافت بوک هم فال و هم تماشا


معرفی بوک هم فال و هم تماشا


بوک هم فال و هم تماشا به قلم محمد حبیب اله، به آموزش ترانه‌سرایی و معرفی انواع قافیه و آرایه‌های ادبیات فارسی به زبان ساده می‌پردازد. همراه با آن مجموعه‌ای از ترانه و دکلمه‌های دلنشین در بوک آورده شده‌ است.


در بخشی از بوک هم فال و هم تماشا می‌خوانیم:


غزل: در لغت به معنی عشق بازی و سخن گفتن با زنان است ولی در اصطلاح یکی از قالب‌های شعر سنتی فارسی است که معمولا بین پنج تا چهارده بیت دارد. در یک وزن که مصرع نخست آن با همه‌ی مصرع‌های زوج هم قافیه است و آخرین بیت نیز شاعر نام شعری یا تخلص خود را می‌آورد و بهترین بیت آن را بیت الغزل یا شاه بیت گویند؛ ادبیات غزل فارسی از لحاظ موضون دارای استقلال‌اند.موضوع اصلی غزل بیان عواطف و احساسات و ذکر زیبایی و کمال معشوقه و شکفه از روزگار است.


انواع غزل: عاشقانه، عارفانه، تلفیقی (عارفانه و عاشقانه)، قلندری، موضون (این نوع غزل به سبک هندی مشهور است) ، سیاسی وطنی (محتوای این نوع غزل مسائل حاد اجتماعی است)، غزل نو (در روزگار معاصر سبکی تازه در غزل پدید آمد، که برخی آن را غزل تصویری نامیده‌اند. مشخصه این غزل زبان تازه و امروزی، تصویر‌های جدید و نو، وزن‌های عروضی، وحدت محتوا می‌باشد.) غزل حماسی (اوج روحیه دلیری و دلاوری و جانبازی عاشقانه در دفاع از آب و خاک و ارزش‌های ملی و دینی عصر انقلاب با لحنی حماسی در غزل متجلی شد و نوع تازه‌ای بنام غزل حماسی را آفرید.)

کلمات کلیدی: نگارش، دریافت بوک عروض و قافیه، آموزش عروض و قافیه، آموزش قافیه، قافیه چیست، انواع قافیه، حروف قافیه، قافیه ها، وزن شعر فارسی pdf، آموزش وزن شعر، جدول اوزان شعر فارسی، دریافت بوک وزن شعر فارسی، چگونه وزن شعر را پیدا کنیم، وزن هجایی، آرایه های ادبی، آرایه استعاره، آرایه چیست، قالب شعری، انواع قالب شعری، قالب شعری چهارپاره، قالب شعری قصیده، قالب شعری قطعه، قالب شعری مثنوی، قالب شعری غزل، قالب شعری دوبیتی، قالب شعری رباعی،