شایعه تا واقعیت مهمترین شایعات هفته گذشته/ وقتی «شجریان»، «پویول» و «جادوگر» هم در امان نیستند


در بین انبوه اخباری که روزانه در نویسنده‌ها، سایت‌ها، روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، هستند مطالب بسیار زیادی که صحت و سقم آن‌ها مشخص نیست اما به سرعت دست به دست می‌شوند و حتی روی آن‌ها تحلیل هم نوشته می‌شود.

بسیاری از این شایعات فضای مجازی با برنامه‌ریزی قبلی و به منظور ضربه زدن به افراد، شخصیت‌ها،، و نهادها صورت می‌گیرد، برخی دیگر تسویه حساب‌های شخصی است. یک سری دیگر از شایعات هم قصور، اشتباه و بی دقتی تهیه کننده نیوز و منتشر کننده آن است.

در ادامه به تعدادی از مهمترین شایعاتی که هفته گذشته در بین مدیا‌های داخلی و کاربران ایرانی دست به دست شد، اشاره می‌شود.

* عدم حمایت فلسطین از ایران

تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی و حتی مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس شورای اسلامی با استناد به یک صفحه توئیتری عنوان کردند که  فدراسیون فوتبال فلسطین در رقابت‌های جام جهانی از ایران حمایت نکرده است.

 

اما واقعیت این بود که این صفحه، حساب کاربری یک دونده فلسطینی است نه صفحه رسمی فدراسیون فوتبال این کشور، حتی این صفحه پس از واکنش‌های ایرانیان حمایت خودش از ایرانیان را هم ابراز کرد.

 

* ادعای سقوط فرودگاه بندر الحدیده یمن

برخی کاربران شبکه های اجتماعی در ابتدای هفته گذشته مدعی سقوط فرودگاه بندر الحدیده یمن شدند.

اما محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی  جنبش انصارالله یمن، در گفتگویی تلویزیونی از داخل فرودگاه بین‌المللی حدیده، ادعای ائتلاف متجاوزان را درباره سقوط این فرودگاه تکذیب کرد و اظهار داشت: ادعای متجاوزان درباره سقوط فرودگاه حدیده نادرست است.

 

* شایعه تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر

برخی از کاربران محلی سیستان و بلوچستان نیوزی ملتهب و نگران کننده مبنی بر تجاوز به 41 دختر در این استان را منتشر کردند.

 

این نیوز موجی از نگرانی‌ها را در استان سیستان و بلوچستان و حتی کل کشور به وجود آورد اما امام جمعه ایرانشهر، رئیس پلیس آگاهی این استان و رئیس دادگستری چنین موضوعی با این کیفیت رد کردند و عنوان کردند تنها 3 مورد تجاوز گزارش شده است. البته به سرعت مجرمان چنین اتفاقی دستگیر شد.

 

* شایعه عدم حضور پویول در تلویزیون به دلیل ظاهرش

کارلوس پویول، کاپیتان اسبق بارسلونا و تیم ملی اسپانیا قرار بود روز چهارشنبه  مهمان برنامه 2018 تلویزیون باشد که یکباره اعلام شد حضور وی در این برنامه لغو شد که همین موضوع قهر موقت عادل فردوسی پور را نیز به همراه داشت.

هیچ یک از مسئولان توضیحات بجا و شفافی را در این باره ارائه ندادند تا بی بی سی آکادمیی علت عدم حضور پویول در تلویزیون را مشکلات ظاهری وی عنوان کرد.

 

اما درحالی بی بی سی این شایعه را مطرح کرد که حتی روز گذشته گادوین منشا مهاجم نیجریه ای پرسپولیس با ظاهری به مراتب متفاوت از عرف ایران در برنامه 2018 حضور داشت.

 

اما واقعیت ماجرا چه بود؟ آن گونه که معاون سیمای مدیا ملی عنوان کرده بحث عدم حضور پویول به مسائل مادی مربوط است. وی عنوان کرد: ممنوعیت حضور چهره های پرخرج خارجی از قبل ابلاغ شده بود و بعد از حاشیه های حضور فیگو به این جمع بندی رسیدیم که معنی ندارد چندصدمیلیون هزینه کارشناس خارجی شود.

 

* شایعه بی‌گناهی و پشیمانی ثلاث

پس از اجرای حکم قصاص محمد ثلاث راننده اتوبوس مرگ که جان 3 تن از ماموران نیروی انتظامی را گرفت، برخی‌ها در ابتدا مدعی شدند وی راننده اتوبوس نبوده سپس ادعا کردند که اقرار خودش به قتل صحت ندارد و برخی‌ دیگر مدعی شدند که وی از کرده خود پشیمان است.

 

در خصوص اثبات جرم وی پیش از این گزارش های متعددی نوشته شده است(اینجا) اما درباره تقاضای بخشش ثلاث و ابراز پشیمانی اش، پدر شهید محمد علی بایرامی از قربانیان جنایت راننده اتوبوس مرگ در گفت‌وگویی عنوان کرد: ثلاث نه تنها هیچ وقت تقاضای بخشش نکرد بلکه 2 بار در پاسخ به دادگاه که از وی در خصوص پشیمانی‌اش از این اقدام سوال کرد اعلام کرد «پشیمان نیستم».

بایرامی که از شاهدان عینی اجرای حکم قصاص بود، تاکید کرد: لحظه اجرای حکم قصاص محمد ثلاث، من در محل اجرای حکم حاضر بودم؛ وقتی آقای شهریاری (سرپرست دادسرای جنایی) پای چوبه دار از وی سوال کرد که آیا از این اقدامش پشیمان است یا نه؟ صراحتاً گفت «نه! اصلاً پشیمان نیستم».

 

* شایعه درگذشت محمدرضا شجریان

همزمان با گیم جانانه تیم ملی ایران برابر اسپانیا، کانال روزنامه شرق و مدیا های اصلاح طلب در نیوزی مدعی درگذشت محمدرضا شجریان خواننده سرشناس ایرانی شدند.

 

پس از داغ شدن این موضوع، همایون شجریان در اینستاگرامش به این موضوع واکنش شدیدی نشان داد و  نوشت: « شایعه ای بی اساس مردم عزیز را دل نگران کرد، حال پدر خوب است و در حال دیدن فوتبال تیم ملی »

 

پس از مدتی هم شرق مطلب را از روی خروجی اش حذف و بابت این اشتباه عذرخواهی کرد. به نظر می رسد علت این اشتباه روزنامه نگاران شرق، درگذشت صدرالدین شجره از پیشکسوتان هنر بوده است.

 

 

* شایعه  احضار علی کریمی به دلیل راه‌اندازی کمپین «نخریدن کالای گران»

اواسط هفته  گذشته برخی مدیا‌ها دلیل احضار علی کریمی کاپیتان اسبق پرسپولیس و تیم ملی به دادسرای فرهنگ و مدیا را پست اخیر اینستاگرامی وی در ارتباط با ایجاد کمپین «نخریدن» اعلام کردند.

 

اما برخلاف این شایعه وحید ملکی، وکیل علی کریمی در گفت‌وگویی در مورد احضار موکلش به دادسرای فرهنگ‌ و مدیا عنوان کرد: به هیچ عنوان احضار آقای کریمی به پست اخیرش در باره عدم خرید اجناس گران‌ نبوده بلکه امروز برای پرونده دیگری که مربوط به گزارش ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان بود به دادسرای فرهنگ‌ و مدیا رفتیم.

علی کریمی بهمن ماه سال گذشته با انتشار  پستی از شکایت ستاد نهی از منکر اصفهان نیوز داده بود.

 

* شایعه ارائه ۱۲۰ گیگ اینترنت رایگان

ابتدای هفته گذشته پیامی بصورت گسترده در شبکه های اجتماعی بین مردم دست به دست شد که همراه اول به مناسبت عید فطر به کاربرانش با شماره‌گیری کد دستوری 120 گیگ اینترنت رایگان به ارائه می‌دهد.

 

این شایعه که به نظر می‌رسد یک شیطنت بوده با ورود وزیر ارتباطات مبنی بر رسیدگی فوری به این موضوع ختم به خیر شدو سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از لغو بسته های اینترنت ۲۰۰ هزارتومانی همراه اول نیوز داد.

 

* وقتی شایعات، فغانی را بهترین داور جام می‌کند

علیرضا فغانی و تیم داوری کشورمان در اولین قضاوتشان در جام جهانی 2018 روسیه عملکرد فوق العاده ای داشتند اما برخی صفحات از این داور ایرانی به عنوان بهترین داور جام تا امروز یاد کرد.

 

اما بررسی ها و مراجعه به منبع این گزارش ها نشان می دهد که این  یک سایت مستقل غیررسمی که ظاهرا با هیچ نهاد رسمی از جمله فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) ارتباط ندارد. مبنای رتبه‌بندی این سایت به هیچ عنوان کارشناسی نیست. این سایت را یک تیم چهار نفره اداره می‌کنند و ملاک رتبه‌بندی در آن رای مخاطبان عادی است که بر اساس نظر یا احساس‌شان به هر داور از یک تا 5 ستاره امتیاز می‌دهند.

 

* آقا زاده هایی که اخراجشان شایعه بود

آخرین شایعه مهمی که هفته گذشته دست به دست شد مربوط به «اخراج آقازاده ها از آمریکا» بود که روز جمعه منتشر شد. برخی کاربران این مطلب را باز نشر دادند:  «استیون منوچین، رئیس(وزیر) خزانه داری آمریکا: ۵هزار و ۴۳۲نفر از فرزندان مسئولین ایران در آمریکا حضور دارند که جز املاک‌ ودارایی شخصی ۱۴۸ میلیارد و ۲۶۷ میلیون دلار در حساب این نفرات وجود دارد و بدلیل امضا نکردن FATF# این مبالغ را توقیف می‌کنیم

 

بررسی نیوزنگار ما از توئیتر منوچین، سایت خزانه داری آمریکا و مدیا های معتبر داخلی و خارجی نشان از عدم تایید این نیوز می داد و حتی اولین سایت منتشر کننده این شایعه پس از چند ساعت مطلب را از روی خروجی اش حذف کرد.

 

در ادامه تعداد دیگری از شایعات هفته گذشته می آید:

* تکذیب نیوز تجاوز به 6 دانش‌آموز لرستانی  

* تکذیب پارگی رباط صلیبی روزبه چشمی

* تکذیب کسر ۹ درصد مالیات بر ارزش‌ افزوده در هنگام خرید با کارت از کارتخوان‌های فروشگاهی از اول تیرماه

* تکذیب کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی

* تکذیب زلزله در مکزیک به دلیل شادی مردم به خاطر پیروزی برابر آلمان

* تکذیب فرونشست سطح زمین و کج شدن ساختمان مقبره حضرت عبد العظیم(ع)

*  تکذیب نیوز افزایش دو برابری قیمت داروی انسولین

* تکذیب قطع‌ عضو کولبر پیرانشهری توسط مین و جریمه ۲۳میلیونی وی

* تکذیب خرید 50 درصد پیش فروش سکه توسط 50 نفر

 

انتهای پیام/