نیوزنگاران به بهانه اعطای طرح ترافیک، آماج توهین‌های بی‌سابقه شهرداری تهران قرار گرفته‌اند


به گزارش نویسنده آکادمی در پی احراز هویت نیوزنگاران از سوی شهرداری تهران و کاهش سهمیه اهالی مدیا در صدور مجوز طرح ترافیک که موجب اعتراضات فعالان این حوزه شده است، رئیس انجمن صنفی نیوزنگاران و روزنامه‌نگاران ایران در نامه‌ای به محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نسبت به رفتار توهین‌آمیز شهرداری تهران درباره اهالی نیوز و مدیا اعتراض کرد.

محمدمهدی دانی در این نامه نوشت:

بسمه‌تعالی

جناب آقای محسن هاشمی رفسنجانی

رئیس محترم شورای شهر تهران

سلام‌علیکم

با احترام، ضمن تبریک به مناسبت اعیاد شعبانیه و میلاد منجی عالم بشریت و آرزوی موفقیت روزافزون، مستحضرید که نیوزنگاران و روزنامه‌نگاران طی مدت گذشته و به بهانه اعطای طرح ترافیک به آنان آماج توهین‌ها و تهمت‌های بی‌سابقه شهرداری تهران قرار گرفته‌اند و البته دست‌اندرکاران مدیا تاکنون خویشتن داری کرده و بنا نداشته‌اند که با همان ادبیات معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران سخن بگویند.

عبارت رانت‌خوار، یکی از سخیف‌ترین و مضحک‌ترین واژه‌‌هایی بود که می‌شد به نیوزنگاران نسبت داد و این موضوع هرگز از خاطر نیوزنگاران محو نخواهد شد چرا که این توهین‌ها از سوی کسانی عنوان شد که همواره دانستن را حق مردم می‌دانند.

همانطور که مستحضرید طی یکی دو روز گذشته شهرداری تهران اقدام به توزیع سهمیه آرم طرح ترافیک در بین اصحاب مدیا کرده و در کمال ناباوری بسیاری از نیوزنگاران و روزنامه‌نگاران پرسابقه کشور مشمول دریافت طرح ترافیک نشده‌اند.

نیک می‌دانید که در سنوات گذشته شهرداری تهران تسهیلات ویژه‌ای را برای اهالی مدیا در نظر گرفته بود و نیوزنگاران می‌توانستند با کمترین هزینه و برای پوشش اخبار حوزه خود وارد محدوده طرح ترافیک شوند. متأسفانه در دوره بی‌ثبات مدیریت شهری آقای نجفی و با برخورد ناشایست معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که از قضا پیش از این به خاطر مدیریت ناکارامد خود در راه‌آهن جمهوری اسلامی و پس از استعفای خود به خاطر برخورد دو قطار در سمنان، مورد نقد اهالی مطبوعات قرار گرفته است، طرحی تدوین شد که نیوزنگاران برای تردد در محدوده طرح ترافیک مشمول پرداخت هزینه گزاف شدند.

هر چند اعضای محترم شورای شهر تهران در اقدامی مناسب و با مصوبه‌ای هزینه ورود به محدوده طرح ترافیک را برای نیوزنگاران کاهش دادند اما اخیراً‌ نیز شهرداری تهران در اقدامی حیرت‌انگیز اقدام به تعیین صلاحیت نیوزنگاران برای ورود به طرح ترافیک کرده است؛ این در حالی است که پیش از این شهرداری تهران و برخی از اعضای شورا تأکید کرده بودند که به نیوزنگاران و روزنامه‌نگاران مجوز ورود به طرح ترافیک داده می‌شود.

جناب‌آقای هاشمی

به خاطر داشته باشیم که نیوزنگاران و روزنامه‌نگاران برای تهیه اخبار و پوشش مراسم مختلف دستگاه‌ها که اغلب آنها از جمله شهرداری، شورای شهر تهران، مجلس شورای اسلامی، نهاد ریاست جمهوری و تمامی وزارتخانه‌ها در محدوده طرح ترافیک هستند، مجبورند وارد این محدوده شوند و البته نیوزنگاران و به طریق اولی مدیا‌ها در قبال پوشش اخبار حوزه‌ها، وجهی را نیز دریافت نمی‌کنند.

از آنجا که در یکی دو روز گذشته تعداد زیادی از نیوزنگاران و مدیران مدیا‌ای با گرایش‌ و سلیقه‌های مختلف سیاسی در تماس با انجمن صنفی نیوزنگاران و روزنامه‌نگاران ایران ضمن ابراز نارضایتی از نحوه توزیع آرم طرح ترافیک در بین اهالی مدیا، از واحد حقوقی این انجمن خواهان طرح موضوع در مراجع ذیصلاح شده‌اند از جناب‌عالی به عنوان رئیس محترم شورای شهر تهران استدعا دارد با ورود مؤثر به نحوه توزیع آرم طرح ترافیک مشکل جامعه بزرگ نیوزنگاران را برطرف فرمایید.

انتهای پیام/