واکنش مسکو به عملیات تل‌آویو علیه تونل‌های منتسب به حزب‌الله لبنان


به گزارش گروه بین‌الملل نویسنده آکادمی، بعد از آمریکا و اتحادیه اروپا، روز گذشته (چهارشنبه) روسیه هم به جمع محکوم کنندگان تونل‌های ادعایی منتسب به حزب‌الله در شمال فلسطین اشغالی پیوست.

سفارت روسیه در فلسطین اشغالی با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حفر تونل‌هایی از جنوب لبنان به شمال فلسطین اشغالی، گفت رژیم صهیونیستی حق دفاع از خود [در برابر این اقدام‌ها را] دارد.

به نوشته روزنامه «هاآرتص» مسکو از عملیات ارتش رژیم صهیونیستی برای شناسایی و تخریب تونل‌های منتسب به حزب‌الله حمایت کرد اما به تل‌آویو هشدار داد که قوانین بین‌المللی را نقض نکرده و دست به اقدام نظامی علیه لبنان نزند.

در این بیانیه آمده است: «شکی نیست که اسرائیل حق دارد از امنیت (داخلی) خود دفاع کند که شامل ممانعت از ورود غیرقانونی هرکسی به داخل (اراضی اشغالی) می‌شود. همزمان، ما امیدواریم اقداماتی که برای این منظور انجام می‌شود، با قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل در تقابل نباشد».

وزارت خارجه روسیه همچنین با درخواست از صلح‌بانان سازمان ملل مستقر در مرز بین لبنان و فلسطین اشغالی موسوم به «خط آبی» برای اجرای قوی‌تر وظایف خود، از دو طرف خواست تا خویشتن‌داری نشان داده و از اظهارات و اقداماتی که موجب پرتنش شدن وضعیت و نهایتا درگیری می‌شود، اجتناب کنند.

ارتش رژیم اسرائیل روز سه‌شنبه با متهم کردن جنبش مقاومت «حزب‌الله» لبنان به حفر تونل از جنوب این کشور به مناطق شمالی فلسطین اشغالی، از آغاز عملیاتی موسوم به «سپر شمالی» برای تخریب آنها نیوز داده بود. (جزئیات بیشتر)

هنوز مقامات دولت لبنان یا جنبش حزب‌الله به این ادعاهای صهیونیست‌ها واکنش نشان نداده‌اند.

این در حالی است که پیشتر یک وبگاه صهیونیستی مدعی شده بود که رئیس‌جمهور لبنان با کمک حزب‌الله، از همتای روسی خود درخواست کرده که جهت محدود کردن فعالیت نیروی هوایی رژیم صهیونیستی، آسمان این کشور هم تحت پوشش سامانه‌های پدافندی مستقر در سوریه قرار گیرد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ص