«پایتخت» بدون صحنه‌های خشونت‌آمیز، سیاهی حضور داعش را تصویر می‌کند


به گزارش نیوزنگار رادیو و تلویزیون نویسنده آکادمی، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، فعال فرهنگی و مدیر مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) با درج تصویری از گفتگویش با محسن تنابنده در صفحه شخصی خود نوشت: «داوری و تحلیل هر پدیده‌ای، تنها زمانی عقلانی و منطقی است که با جمع‌بندی جنبه‌های متفاوت و متنوع آن نتیجه‌ای از برآیند همه آنها ارائه کند و برعکس قضاوت‌های احساسی و غیرعلمی معمولا یکسویه و به اصطلاح «صفر یا صدی» است. مجموعه تلویزیونی «پایتخت ٥» علیرغم همه انتقادهایی که به طور طبیعی می‌توان به آن داشت ـ و اتفاقا چون کار بزرگ و اثرگذار و جذاب و مهمی است این انتقادها مطرح می‌شوند ـ یکی از رویدادهای فرهنگی و اجتماعی نوروز ٩٧ است.

این مجموعه تلویزیونی در ادامه موفقیت فصل‌های قبل، در این فصل خاص دارای تمایزات و ویژگی‌هایی بوده که موجب توجه بیشتر مخاطبان عام ـ از طیف‌های متنوع، بل کاملا متناقض ـ به آن شده است.


حجت‌الاسلام زائری و محسن تنابنده

مؤسسه «اوج» در طراحی هوشمندانه و بسیار درست خود از این فرصت ارزشمند مدیا‌ای بهره گرفته و در مجالی بی‌نظیر (از جهت گستردگی توجه مخاطب) پیام خود درباره مسأله سوریه و تهدید داعش را مطرح ساخته است؛ چنان که تاکنون هرگز این پیام به این زیبایی و این اندازه اثرگذار مطرح نشده بود.

یک برنامه خانوادگی بسیار جذاب و درست، بی‌آنکه صحنه‌های خشونت‌آمیز داشته باشد توانسته تلخی و سیاهی حضور داعش در منطقه را به تصویر بکشد و با تحلیلی جامع و همه‌جانبه ضرورت نمایش صحنه‌های رنگارنگ ترکیه در کنار صحنه‌های خشک و بی‌رنگ سوریه آشکار می‌شود. بدین ترتیب تجربه‌ای دلنشین و خاطره انگیز مانند «پایتخت ٥» رقم می‌خورد که شاید بتوان گفت ـ هرچند داده‌های علمی دقیقی برای این تصور ندارم ـ که نسبت به سال‌های قبل مخاطب بیشتری دارد و توانسته بینندگان زیادی را در ساعت ده هر شب از شبکه‌های ماهواره‌ای به دیدن شبکه یک سیما بکشاند.

البته فرصت و امکانات مؤسسه «اوج» را امثال من نداریم، اما باید به مؤسسه «اوج» تبریک گفت که بر خلاف بسیاری مؤسسات دیگر که صاحب بودجه‌ها و امکانات فراوان هستند، توانسته از امکانات خود به درستی استفاده کند.

و نیز باید به جناب سیروس مقدم و سرکار خانم الهام غفوری و تیم همدل و همراهشان تبریک گفت که هنر درخشان خود را در مردمی‌ترین شکل و فراگیرترین سطح قابل تصور عرضه کرده اند و به توفیقی دست یافته اند که کمتر گروه هنری تا امروز از آن برخوردار شده است.

و باید به محسن تنابنده عزیز تبریک گفت که شخصیت «نقی» را چنان آشنا و نزدیک و باورپذیر و ماندگار ساخته و پرداخته است که گویی همه می‌شناسیم و سال‌ها با او زندگی کرده‌ایم.»

پخش مجموعه تلویزیونی «پایتخت 5» که یکی از سریال‌های نوروزی سیمای جمهوری اسلامی بود، هفته آتی به پایان می‌رسد.

نمایش جذابیت‌های ترکیه و چرایی سرمایه‌گذاری سازمان هنری ـ مدیا‌ای «اوج»‌ روی این مجموعه تلویزیونی، موجب انتشار نقدهایی به این سریال بود که نویسنده آکادمی، مهم‌ترین پرسش‌های مطرح در مدیا‌ها را طی گفت‌وگویی با محسن تنابنده [اینجا] در میان گذاشت.

انتهای پیام/