۲ بانک آمریکایی به قطع ارتباط ایران با سوئیفت متعهد نیستند


به گزارش گروه بین‌الملل نویسنده آکادمی، یک مدیا نزدیک به جریان‌های نومحافظه‌کار در آمریکا مدعی شده دو موسسه مالی بزرگ در این کشور خود را به اقدام برای قطع دسترسی ایران به بازارهای مالی در دنیا متعهد نمی‌دانند.  

مدیا «واشنگتن‌فری‌بیکن» که همسو با جریان‌های نومحافظه‌کار از قطع دسترسی ایران به بازارهای مالی دنیا حمایت می‌کند مدعی شده «جی‌پی‌مورگان» و «سیتی‌بانک»-دو موسسه مالی بزرگ در آمریکا که جزو هیئت مدیره شبکه مالی سوئیفت محسوب می‌شوند- با قطع دسترسی ایران به بازارهای مالی بین‌المللی مخالف هستند.

 با وجود این، واشنگتن‌فری‌بیکن به منبع مشخصی برای این ادعا اشاره نکرده و تنها نوشته این دو بانک به پرسش فری‌بیکن درباره اینکه آیا قصد دارند دسترسی ایران به سوئیفت را قطع کنند، پاسخ نداده است.

مدیا نومحافظه‌کار نوشته «جی‌پی‌مورگان» و «سیتی‌بانک» می‌توانند نقشی محوری در پایبندی سوئیفت و اعضای آن به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران داشته باشند. 

روز پنجشنبه ۱۶ نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی در مجلس سنا از وزیر خزانه‌داری کشورشان خواستند در راستای اعمال فشار حداکثری روی ایران هر اقدام ممکن را برای قطع ارتباط ایران با سامانه سوئیفت انجام دهد. 

«سوئیفت» سرواژه‌ای است که از کنار هم قرار گرفتن حرف اول عبارت «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» در زبان انگلیسی ایجاد شده است. 

مقر اصلی این شبکه  که تراکنش‌های مالی جهانی را تسهیل می‌کند در بلژیک قرار دارد، اما اعضای هیئت مدیره آن را مدیران بانک‌های آمریکایی تشکیل می‌دهند. دولت آمریکا بعد از خروج از برجام، فشارها برای قطع دسترسی ایران به این شبکه را تشدید کرده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روز امضا کرد. 

ترامپ ۱۵ مردادماه فرمانی را برای بازگرداندن اولین بسته تحریم‌ها امضا کرد و دومین بسته قرار است از ۱۳ آبان‌ماه اجرای شود.

یک مقام ارشد کاخ سفید ده روز پیش تهدید کرده بود در صورتی که سوئیفت ارتباطش با ایران را قطع نکند دولت آمریکا مقام‌های آن را تحریم خواهد کرد. 

در همین حال، یک منبع مطلع اروپایی شامگاه چهارشنبه ادعا کرده بود  اتحادیه اروپا به دنبال ایجاد سامانه‌ای شبیه سوئیفت برای حفظ تعاملات تجاری با ایران در راستای حفظ برجام است. 

پیشتر «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان خواستار ایجاد یک نظام مالی مستقل برای کمک به حفظ برجام بعد از خروج آمریکا از آن شده بود. 

سامانه سوئیفت قبلاً یکبار در سال ۲۰۱۲ تسلیم فشارهای آمریکا روی اروپا شد و با ایران قطع ارتباط کرد. این وضعیت، تا زمان حصول توافق هسته‌ای «برجام» میان ایران و کشورهای ۱+۵ ادامه داشت. 

در پی خروج آمریکا از برجام، «مارک دابوویتز»، مدیر عامل لابی ضد ایرانی «بنیاد دفاع از دموکراسی» (اف‌دی‌دی) که از زمان روی کار آمدن دولت «دونالد ترامپ» به معمار سیاست‌های او علیه ایران تبدیل شده پیشنهاد داده بود سوئیفت برای مجبور کردن اروپایی‌ها به قطع دسترسی ایران مقام‌ها و بانکداران اروپایی را در فهرست تحریم قرار دهد.

بودجه لابی «اف‌دی‌دی» توسط سرمایه‌داران صهیونیست تأمین می‌شود و این گروه ارتباط نزدیکی با حزب «لیکود» رژیم صهیونیستی دارد. در حدود ۱۸ ماهی که از حضور «دونالد ترامپ» در کاخ سفید می‌گذرد، تقریبا سیاستی نبوده که این لابی در قبال ایران پیشنهاد داده باشد و چند ماه بعد به سیاست رسمی او تبدیل نشده باشد.

انتهای پیام/